Sporo osób decydując się na zakup płytek podłogowych kieruje się przede wszystkim ich wyglądem. Parametry odkładamy często na dalszy plan, co może po jakimś czasie użytkowania okazać się wielkim błędem. Jakość i trwałość jaką posiadają płytki na podłogę jest bardzo ważna. Aby służyły nam przez wiele lat powinny być one jak najwyższe. Dlatego też decydując się na ostateczny zakup odpowiedniego pokrycia dla naszej podłogi przemyślmy dokładnie każdą decyzję. Łatwo jest bowiem położyć płytki podłogowe kuchenne, do salonu czy innych pomieszczeń – nie tak łatwo się je jednak skuwa i wymienia. Poza wyborem odpowiedniej terakoty czy kafli ważny jest także sposób montażu.

Posadzka powinna być dokładnie oczyszczona, nie może posiadać żadnych nierówności. Do ich nakładania niezbędny jest specjalny klej bądź zaprawa. Kupując płytki podłogowe warto zakupić ich o 15% więcej niż faktycznie potrzebujemy, gdyż podczas cięć część z nich może ulec zniszczeniu. Mogą się one także przydać w późniejszym czasie, gdy będziemy chcieli wymienić pojedyncze egzemplarze z powodu zarysowania bądź pęknięcia. Dokonując zakupu pamiętajmy przy tym, że niektóre płytki mogą posiadać inne rozmiary oraz odcienie. Producent zwykle zaznacza to na opakowaniu. Różnica w wymiarach spowodowana jest procesami zachodzącymi w czasie produkcji. Płytki zmieniają swoje wymiary nawet o kilka milimetrów. Ułatwieniem ma być pakowanie odpowiedniego kalibru do jednego opakowania, w związku z czym rzadko trafimy na różnicę między rozmiarami poszczególnych sztuk w danym kartonie. Jeśli jednak nie zwrócimy na to uwagi w sklepie, możemy przywieźć do domu kilka opakowań i podczas układania odkryć różną kalibrację. Wtedy możemy mieć problem z uzyskaniem równego wzoru. Różnice mogą objawiać się także w momencie, kiedy porównamy kolor płytek z jednej serii. Określa się go mianem tonacji i także powinniśmy zwrócić na to uwagę przed zapakowaniem towaru do samochodu. Jeden ton różnicy i nasza idealna podłoga nie będzie mogła stać się faktem. Zwykle producent uprzedza o tym, że dane opakowanie posiada inną tonację, niż kilka pozostałych.

Starajmy się dobierać jeden kaliber i jedną tonację, aby uzyskać piękną powierzchnię o jednakowej barwie i wzorze. Rozwiązaniem problemów z rozmiarami mogą być płytki podłogowe poddawane rektyfikacji. Proces ten pozwala na oczyszczenie i przycięcie brzegów w taki sposób, aby każda płytka idealnie pasowała do całości. Płytki te są droższe, ale pozwalają uzyskać idealny efekt. Umiejętne ich położenie może nie wymagać nawet fugowania, ponieważ krawędzie i kąty perfekcyjnie do siebie pasują.