Kuchnia to po łazience drugie miejsce w domu narażone na dużą wilgotność i zmiany temperatury. Ma to szczególny wpływ na ściany, ich stan i wygląd. Dlatego również tutaj projektanci wnętrz polecają w newralgicznych miejscach pomieszczenia (szczególnie otoczenie kuchenki, zlewu), aby została położona glazura zamiast malowania ścian. Pozwoli ona nie tylko na ochronę ścian przed wilgocią, ale i ułatwi czyszczenie w przypadku zabrudzenia powstałego w czasie gotowania (a są to często plamy tłuszczu, ciężkie do usunięcia w przypadku powierzchni malowanych).

Ponadto szeroki wybór wzorów jakie oferują, np. płytki na ścianę Opoczno pozwoli przemienić naszą kuchnię nie do poznania i nadać jej uroku i stylu. Wszystko to za sprawą dostępności dużej liczby dekorów i bogatej kolorystyce z pomocą, których wykonamy ciekawe dekoracje i wspaniałe kontrasty barwne. Jeśli potrzebujemy inspiracji warto przeszukać głębię Internetu gdzie znajdziemy mnóstwo aranżacji (sprawdź hasła np.: „płytki sklep”) stworzonych przez profesjonalnych dekoratorów wnętrz. Niektóre marki, jak chociażby Tubądzin, wysuwają szczególnie interesujące kolekcje. Tutaj jedną z serii płytek zaprojektował sam Maciej Zień. Ponadto możemy skorzystać z propozycji, jakie przedstawiają w czasopismach i w telewizji eksperci od urządzania wnętrz. Wiele remontowanych w programach mieszkań ma elementy podobne do tych, jakie posiadamy u siebie. Możemy więc wykorzystać gotowe projekty. Warto także posłuchać rady, w jaki sposób optycznie nadać wnętrzu przestrzeni lub wykorzystać efektywnie brokatowe płytki ścienne czy też dostosować ich rozmiar do pomieszczenia. Niektóre strony internetowe oferują nam możliwość wirtualnego połączenia kilku kolekcji płytek danej marki i zobrazowania, jaki efekt moglibyśmy uzyskać wskutek takiej kombinacji. Decydując się na płytki do kuchni, pamiętajmy, że jasne kolory pozwalają ukryć ślady eksploatacji. Wybierając wśród wielu serii, dobierzmy nie tylko wzory i barwy, ale także parametry.

Jeśli kuchnia jest w naszym domu miejscem spotkań, pracy czy nauki, warto zadbać o płytki, które nie zetrą się szybko wskutek szurania krzesłami czy chodzenia po pomieszczeniu. Jeśli często spędzamy czas przy kuchennym stole, możemy pomyśleć także o ogrzewaniu podłogowym w kuchni. Wtedy koniecznie musimy pamiętać o doborze fugi, która nie będzie się odkształcać wskutek zmian temperatur wynikających z działania instalacji. Musi być też odporna na temperaturę płytek, która będzie zmieniać się w momencie włączenia ogrzewania. Odpowiedni wybór ułatwi nam doświadczony sprzedawca.